Amberley and Woodchester
Martyn Cutcher (Green) –
Philip McAsey (Conservative) – 366 - ELECTED
Jo Smith (Labour) –
Berkeley Vale
Liz Ashton (Labour) – 951
Gordon Craig (Conservative) – 1,279 – ELECTED
Nick Easby (Lib Dem) – 317
Billy Hunt (Labour) – 672
Rob Jewell (Lib Dem) – 234
Haydn Jones (Conservative) – 1,050 – ELECTED
George Knight (Labour) – 646
Michael Stayte (Lib Dem) – 370
Tom Willetts (Green) – 227
Penny Wride (Conservative) – 1,172 - ELECTED
Bisley
Anna Bonnallack (Green) –
Richard House (Labour) –
Tim Williams (Conservative) – ELECTED
Cainscross
Sylvia Bridgland (Lib Dem) – 297
Colin Chisholm (Conservative) – 405
Rachel Curley (Labour) – 924 – ELECTED
Ray Darlington (TUSC) – 30
Adam Goulcher (TUSC) – 32
Jenny Miles (Labour) – 903 - ELECTED
Chris Moore (TUSC) – 52
Anthony Powell (Conservative) – 405
Mark Rees (Independent) – 616
Keith Rippington (Conservative) – 487
Helen Royall (Green) – 498
Graham Stanley (Independent) – 348
Tom Williams (Labour) – 775 – ELECTED
Cam East
Graham Blackshaw (Conservative) –
Miranda Clifton (Labour) – ELECTED
Steven Naumann (Green) –
James Prewett (Labour) –
Brian Tipper (Conservative) – ELECTED
Cam West
Neil Buick (Green) – 153
Paul Denney (Labour) – 566 - ELECTED
Julie Douglass (Labour) – 517
Neil Fletcher (Conservative) – 487
Jessica Tomblin (Conservative) – 518 – ELECTED
Chalford
Helen Beioley (Labour) – 799
Carolyn Billingsley (Green) – 810
Adrian Blake (UKIP) – 353
Chas Fellows (Conservative) – 927 – ELECTED
Liz Peters (Conservative) – 930 – ELECTED
David Taylor (Labour) – 738
Debbie Young (Conservative) – 905 - ELECTED
Coaley and Uley
Tim Boxall (Conservative) – 350
Jim Dewey (Green) – 532 - ELECTED
Brendan Skelton (Labour) – 124
Dursley
Patricia Betteley (Conservative) – 565
Doina Cornell (Labour) – 932 - ELECTED
Colin Fryer (Labour) – 851 - ELECTED
Alison Hayward (Labour) – 757 – ELECTED
Brian Marsh (Lib Dem) – 606
Loraine Patrick (Conservative) – 623
Andrea Sheffield (Conservative) – 583
Miriam Yagud (Green) – 359
Hardwicke
Gerald Hartley (Independent) – 614
Dave Mossman (Conservative) – 902 – ELECTED
Gill Oxley (Conservative) – 883 – ELECTED
Sally Pickering (Green) – 447
Steve Price (Labour) – 449
Tom Skinner (Conservative) – 666 – ELECTED
Kingswood
Oliver Mountjoy (Lib Dem) – 283
Mark Reeves (Conservative) – 335 – ELECTED
Alan Sage (Green) – 76
Minchinhampton
Ruth Amias (TUSC) –
Dorcas Binns (Conservative) – ELECTED
Jean Etridge (Lib Dem) -
Mark Huband (Labour) -
Nick Hurst (Conservative) – ELECTED
Chris Jockel (Green) –
Colleen Rothwell (Lib Dem) –
Nailsworth
Ryan Davis (Conservative) – 606
Norman Kay (Green) – 1,185 – ELECTED
Charles O’Neill (Conservative) – 685
Sue Reed (Labour) – 1,355 – ELECTED
Steve Robinson (Labour) – 1,455 – ELECTED
Emma Sims (Conservative) – 899
Painswick and Upton
Peter Adams (Green) – 809
Nigel Cooper (Conservative) – 1,350 – ELECTED
Richard Ford (UKIP) – 397
Julie Job (Conservative) – 1,350 – ELECTED
Sarah Madley (Labour) – 680
Keith Pearson (Conservative) – 1,224 – ELECTED
Randwick, Whiteshill and Ruscombe
John Bloxsom (Labour)
Tom Cooper (Conservative)
Jonathan Edmunds (Green) - ELECTED
Rodborough
Libby Bird (Conservative)
Philip Blomberg (Green)
Christine Headley (Lib Dem)
Kiera Jones (Green)
Karen McKeown (Labour) - ELECTED
Nigel Prenter (Labour) - ELECTED
Sarah Shaw (Conservative)
Severn
Stephen Davies (Conservative) – 721 – ELECTED
John Howe (Lib Dem – 353
John Jones (Conservative) – 723 – ELECTED
Robin Lewis (Green) – 291
Thomas Lydon (Labour) – 446
Stonehouse
Trevor Baker (Independent)
Ciaran Brazington (Independent)
Chris Brine (Labour) - ELECTED
Ray Clegg (Conservative)
Carol Kambites (Green)
Aaron Newell (Conservative)
Gary Powell (Labour) - ELECTED
Mattie Ross (Labour) - ELECTED
Ginny Smart (Conservative)
Stroud Central
Caroline Baird (Green) – 268
Skeena Rathor (Labour) – 275 - ELECTED
Marcus Shaw (Conservative) – 154
Stroud Farmhill and Paganhill
Harry Carr (Independent) – 132
Paul Mapplebeck (Labour) – 208
Brian Nimblette (Green) – 113
Haydn Sutton (Conservative) – 300 - ELECTED
Stroud Slade
Simon Pickering (Green) – 363 – ELECTED
Vanessa Price (Labour) – 266
Kris Smith (Conservative) – 86
Stroud Trinity
Roy Derbyshire (Labour) – 199
Ian Edmunds (Conservative) – 112
John Marjoram (Green) – 489 – ELECTED
Stroud Uplands
Peter Richardson (Green) – 110
Roger Sanders (Independent) – 235
Jeremy Strickland (Conservative) – 79
Chas Townley (Labour) – 319 – ELECTED
Stroud Valley
Joe Ambridge (Labour) – 234
Martin Baxendale (Green) – 394 - ELECTED
John Stanton (Conservative) – 95
The Stanleys
Lawrie Hall (Conservative)
Debbie Hicks (Labour)
Nicola Hillary (Green)
Steve Lydon (Labour) - ELECTED
Nigel Studdert-Kennedy (Conservative) - ELECTED
Thrupp
Rod Beer (Labour) – 160
Martin Whiteside (Green) – 620 – ELECTED
Steve Wigzell (Conservative) – 176
Wotton-under-Edge
Henry Binns (Conservative)
Catherine Braun (Green) - - ELECTED
George Butcher (Lib Dem) – 804 – ELECTED
David Hinder (UKIP) – 401
Lesley Reeves (Conservative) – 754
Ken Tucker (Lib Dem) – 1,622 - ELECTED
Adrian Walker-Smith (Lib Dem) – 745
Alexander Wheeler (Conservative) – 419
Alex Wilkinson (Independent) - 722
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules hereComments are closed on this article